Przejście z salonu do sypialni, z sypialni do łazienki, z holu do salonu … i tak w kółko. W końcu drzwi skrzydłowe skrzypią
i nie możemy już przemykać cicho jak myszki między pomieszczeniami. A gdyby tak drzwi przesuwne do salonu? – Przecież nieodzownie kojarzą się z szafami wnękowymi – odpowie większość z Was. Tak, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby ułatwiały przejście do salonu czy sypialni, a także te pomieszczenia od siebie oddzielały. Przedstawiam szczegóły montażu i pomysły na aranżację!
Jak wiecie, lubię pomysły ciekawe, ale też dobre jakościowo. Drzwi takie, które za ideą jednego z kabaretów „będą się otwierały i zamykały”. Będą działać cicho, płynnie i przede wszystkim nieprzerwanie. Jak osiąga się taki efekt?
Mechanizm przesuwania. Podobny do montowanego w szafach wnękowych. Z tą różnicą, że drzwi przesuwamy po torze górnym, bo tam znajduje się całość konstrukcji. Oznacza to, że skrzydła są „podwieszone” na specjalnym, aluminiowym profilu montowanym do sufitu. W dolnej części drzwi znajduje się jedynie niska szyna, która je pozycjonuje trzymając w pionie. Rama składa się z jednego toru, czyli jednej prowadnicy, aby zamykane drzwi stykały się, a nie nachodziły na siebie, jak w szafie. W torze umieszczana jest szyna jezdna, która umożliwia ich przesuwanie. Na końcu szyny znajduje się amortyzator, który łagodzi zatrzymywanie skrzydeł na odpowiednim poziomie.
Możliwości montażu. Drzwi pojedyncze, podwójne, potrójne. Szerokość może wahać się od 50 – 150 cm. Materiały wypełnienia to zarówno płyta meblowa, szkło, a także lustro. Nie ma specjalnych ograniczeń materiałowych, jednak należy zwracać uwagę na ciężar i grubość materiału – ciężar jednego skrzydła nie powinien przekraczać 40 kg. Drzwi te powinny charakteryzować się lekkością, świeżością. Ich zadaniem jest jedynie oddzielenie pomieszczeń, zabezpieczenie, zmniejszenie hałasu, a nie zupełne ich zamknięcie. Oczywiście wypełnienie powinno znaleźć się po obydwu stronach.
Zastosowanie aranżacyjne, przykłady:
Jako stylowe przejście pomiędzy sypialnią, a prywatną łazienką. Sypialnia połączona z łazienką gwarantuje komfort oraz prywatność. Wypełnienie drzwi przesuwnych stanowi samoprzylepna mata SIBU, imitująca różany dywan w odcieniach metalicznej szarości. Kolory współgrają z ciemnym brązem drewnianej podłogi oraz bielą miękkiego dywanu, zasłon oraz łóżka. Otwierane drzwi ukazują wnętrze klimatycznie oświetlonej łazienki.
Jako przejście pomiędzy salonem, a otwartym na salon aneksem kuchennym. Gdy nie chcemy czuć zapachu gotowanych przez naszego mężczyznę pikantnych potraw, a developer nie pozostawił nam wyboru. Możemy stworzyć dodatkowe ścianki z karton gipsu oddzielające aneks od salonu, zostawiając pomiędzy nimi przestrzeń na drzwi przesuwne. Najlepiej parę, której piękne wypełnienie np. płytą meblową z laminatem lub Lacobelem, orzeźwi nasze wnętrze. Wraz ze ścianką z karton gipsu należy zamontować dodatkową konstrukcję, która utrzyma całość.
15 odpowiedzi do "Drzwi przesuwne do salonu i sypialni. Pomysły na aranżację."
Bardzo podobają mi się takie przejścia z pomieszczeń. Nie wiem dlaczego kojarzą mi się tylko z luksusem ;)
Super pomysł, ja mam akurat harmonijkowe, ale one ciągle psują się, a takie bym miała stabilne i o wiele ładniejsze.
Michalina te harmonijkowe to nie jest już jakiś przeżytek? Nie rozpadają się Tobie? Pewnei hałasują trochę ? Przecież te przesuwne wyglądają extra.
Ja miałam w poprzednim mieszkaniu takie drzwi przesuwne. Rozdzielały one sypialnię od salonu. Zdecydowanie to było lepsze rozwiązania, aniżeli nasze aktualne, gdzie mamy zwykłe drzwi :/
No może jest przeżytek, ale mnie nie stać na takie pzesuwne, ale na wiosnę planujemy remoncik mały więc myślę, że je wymienimy.
Michalina pytam o te drzwi harmonijkowe bo też takie miałam i po roku się rozregulowały. Nie chciały się płynnie otwierać i krzywo stały. Dół mocno ocierał o podłogę, przez co powstały na niej rysy. Pewnei były też po prostu źle wykonane, bo to takie gotowce. Teraz jakbym miała montować to tylko takie. A ich koszt pewnie nei jest wiekszy jak dobrych zwyklych drzwi, wahadłowych.
Te wnętrza tu pokazane są takie piękne- sama przestrzeń... ehhh rozmarzyłam się :)
Podoba mi się pomysł oddzielenia w ten sposób salonu od aneksu.
To naprawdę, dla Ciebie Michalina były by o wiele lepsze te drzwi właśnie, niż harmonijkowe. Ja mam jedne drzwi tego typu sypialnie odgradzajacą od garderoby i są naprawdę super.
Ania, a te Twoje drzwi nei zacinają się, wszystko jest super? mają jakieś odbojniki ?
Dokładnie Mira, koszt takich drzwi jest podobny do tych, które montuje się w szafach wnękowych. Jeśli ktoś natomiast musi dobudować ściankę z karton gipsu - koszt zwiększa się tylko o jej realizację.
Drzwi przesuwne to bardzo fajny pomysł, przynajmniej dla mnie. Dają też fajny efekt, łatwo można w razie potrzeby np. powiększyć pomieszczenie- przy ścianie już takiej możliwości nie ma.
Dokładnie tak :)
Rzeczywiście, takie przejścia wyglądają naprawdę imponująco. Zazdroszczę szczęśliwym posiadaczom takich zasuwanych skrzydeł w swoim domu.
Dziękujemy :)
gdzie mozna kupic takie okucia? Maja one konkretna nazwe?