Laminat HPL typu postforming

Cieszę się, że mój poprzedni wpis wzbudził tak wielkie zainteresowanie 🙂 I… tak jak obiecałem, prezentuje dziś cechy i zastosowanie laminatu hpl typu postforming.

Do czego jest przeznaczony?

Do dekorowania surowych powierzchni płyt z jednoczesnym formowaniem krawędzi i jako taki wymaga zastosowania odpowiedniej prasy i kleju.

Cechy?

Możliwość poddania go procesowi postformowania, czyli zaginania na gorąco. Proces ten pozwala na wklęsłe podgięcie laminatu dzięki podgrzaniu go do temperatury 160-2200C, w zależności od stosowanej techniki i założonego promienia zagięcia.

Zgodnie z generalną zasadą, przewidzianą również normą EN 438/1 D 6.5, minimalny promień gięcia to grubość laminatu przemnożona razy 15. Dla ograniczonej ilości wzorów min promień gięcia może być większy niż przewidziany normą. Laminat do zagięcia można podgrzewać przy pomocy promienników na podczerwień (fale średnie i krótkie) lub podgrzewanych płyt, wałków bądź rur. Żądany kształt należy wcześniej nadać powierzchni nośnej, do której będzie klejony laminat. Podłoże można wykonać z płyty wiórowej, MDF, HDF, sklejki stolarskiej czy drewna.

Zastosowanie?

Blaty robocze, wstęgi drzwiowe, parapety okienne itp. z odpowiednio zaokrąglonymi profilami krawędzi.

I jeszcze na koniec, krótki film ukazujący proces laminowania powierzchni płaskiej 🙂 Miłego oglądania!

4 odpowiedzi do "Laminat HPL typu postforming"

Ula mówi: 16 listopada 2011, o 08:35

Czy to co tu oglądamy to jest parapet? Zresztą nie ważne :) Nie wiele zrozumiałam z tekstu ale po obejrzeniu filmu rozumiem że mamy do czynienia z rodzajem okleiny?

Kamil mówi: 17 listopada 2011, o 02:22

No i proszę całe życie się człowiek uczy :) Fajnie że zdradzacie różnie tajemnice produkcji mebli. Ja w programie jak to jest zrobione, który zresztą bardzo lubię :)

Luna mówi: 17 listopada 2011, o 09:06

Kamil czy chodziło ci o program "Jak to jest zrobione?", tez go bardzo lubię i mam podobne skojarzenia jak ty. Zastanawiam się jednak jak można wykorzystać ten materiał w produkcji szaf? Jkiś przykład zdjęciowy Panie Krzysztofie?

Jadzia mówi: 18 listopada 2011, o 01:58

Luna jak troszkę poczekamy to pewnie zdjęcia się pojawią :) A swoja drogą nie samowita jest współczesna technologia musicie sami przyznać.

Dodaj odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.


6 + pięć =